Jak tu strávit volný čas?

1. Luleč

Luleč Penzion Pohoda

V Lulči na vás čeká naučná stezka se 22 informačními panely, ze kterých se dozvíte informace o historických událostech, osobnostech a zajímavých objektech Lulče. Naučná stezka začíná u obecního úřadu, odtud pokračuje návsí kolem dřevěné zvoničky, obecního hostince, dále kolem kostela sv. Isidora k přírodnímu koupališti „U Libuše“. Procházíte chatovou oblastí „Kopaniny“, areálem chrámu sv. Martina a lesní stezkou ke kostelu sv. Isidora. Odtud úzkou uličkou do ulice „Zárybničí“ a zpět k obecnímu úřadu.

Pokud vám bude horko a budete se potřebovat trochu zchladit, navštivte přírodní koupaliště U Libuše. Jsou tu tři travnaté pláže, dva skokanské můstky, skluzavka, hřiště na volejbal, brouzdaliště, houpačky pro děti, WC a sprchy. Nechybějí dva stánky (jeden uvnitř areálu, druhý najdete za plotem) a restaurace. Název „U Libuše“ vznikl podle báje o kněžně Libuši, která na cestě Moravou napájela koně své družiny v lesním prameni v místě nynějšího koupaliště.

Drahanská vrchovina a okolí Lulče je ideálním místem pro milovníky běžek.

2. Pístovice (rybník)

Pístovické rybníky Penzion Pohoda Luleč

Ke koupání vás jistě naláká i Pístovický rybník, se známou pístovickou Riviérou a velkou chatovou oblastí. U rybníka jsou pro vás připravené půjčovny loděk, šlapadel, tenisové kurty, tábořiště a také autokemp. Podél východního břehu vede cyklistická trasa.

3. Moravský kras

Moravský kras výlet Penzion Pohoda Luleč

Když se řekne jeskyně či propast, jen málo komu se nevybaví Moravský kras, který patří mezi nejvýznamnější krasové oblasti v celé střední Evropě. Najdete tu více než tisíc jeskyní, ovšem je pět je oficiálně přístupných veřejnosti. Přijďte se proplout na řece Punkvě Punkevními jeskyněmi se známou propastí Macochou, pokochejte se unikátními hůlkovými stalagmity v Kateřinské jeskyni či bohatou a barevnou krápníkovou výzdobou jeskyně Balcarka. Nesmí vám uniknout ani Sloupsko-šošůvské jeskyně se svými mohutnými chodbami a propastmi. Děti jistě ocení ekologický vláček a lanovku, kterými se dostanete k Punkevním jeskyním a Macoše.

4. Vyškov

Výlet do Vyškova Penzion Pohoda Luleč

Ve Vyškově na vás čeká krom historických památek také aquapark, zoologická zahrada a DinoPark. ZOO se zaměřuje na chov původních druhů a plemen domácích a hospodářských zvířat z celého světa. Nejen děti jistě ocení vyhlídkové vláčky, které vás dovezou až do dinosauřího světa plného modelů pravěkých ještěrů. Pak se můžete zchladit v Aquaparku. Komu by zážitky nestačily, může se také projít kolem zbytků hradeb, zajít si na hvězdárnu a v areálu letiště si prohlédnout Muzeum letecké a pozemní techniky.

5. Brno

Brno výlet brněnská přehrada Penzion Pohoda Luleč

Navštivte druhé největší město v České republice. Nebudete litovat. Čeká na vás skvost funkcionalistické architektury – slavná vila Tugendhat, podzemí, šest metrů vysoký hodinový stroj na náměstí Svobody či druhá největší kostnice v Evropě pod kostelem sv. Jakuba. Nesmíte zapomenout ani na Špilberk, Kapucínskou hrobku a pavilon Anthropos se známou Věstonickou Venuší. Kdo si bude chtít odpočinout, zamíří nejspíše na Brněnskou přehradu nebo do spousty klubů, kaváren a restaurací, které lákají na své nejen kulturní lahůdky. Návštěvu Brna můžete spojit i s prohlídkou zajímavých míst v okolí. Objevte hrady Pernštejn, Bučovice a Veveří, zajeďte se podívat na Slavkovské bojiště a na kláštery v Předklášteří, Rajhradě a v Dolních Kounicích.

6. Křtiny

Křtiny Chrám Jména Panny Marie výlet Penzion Pohoda Luleč

Křtiny, nazývané Perla Moravy, jsou zajímavé jednak svou historií a také svým geniem loci. Patří totiž mezi uznávaná poutní místa. Jejich neobvykle bohatou historii, sahající hluboko před rok 1237 a staletou mariánskou poutní tradici doplňuje bezprostřední sousedství Moravského krasu. Již od středověku stály v Křtinách dva kostely. Menší z nich ukrýval ve svých útrobách tak zvaný “zázračný obraz”, gotickou sochu Panny Marie Křtinské, která prý již od roku 1210 láká do Křtin zástupy věřících. V roce 1718 byl areál kompetné přestavěn dle plánů nejvýznamnějšího českého barokního architekta Jana Blažeje Santiniho Aichla. Chrám v sobě ukrývá i jednu z největších funkčních zvonoher ve Střední Evropě. V podzemí kostela byla na počátku devadesátých let objevena a zpřístupněna rozsáhlá kostnice. Přírodní dominantou Křtin je bezesporu hluboké krasové Josefovské údolí, známé zejména jeskyní Býčí skála. V roce 2008 byl na křtinském okraji Josefovského údolí bezbariérově zpřístupněn veřejnosti unikátní komplex rozsáhlých podzemních prostor jeskyně Výpustek, což je nejstarší známá jeskyně Moravského krasu.

7. Slavkov u Brna

Mohyla míru Slavkov výlet Penzion Pohoda Luleč

Město Slavkov u Brna se do dějin zapsalo především jako místo napoleonské bitvy Tří císařů v roce 1805. Milovníci historie sem jezdí obdivovat barokní zámek, který byl po několik staletí sídelní rezidencí rodu Kouniců. Slavkovskou bitvu zde připomíná virtuální expozice , za vidění stojí také rozsáhlé zámecké podzemí s lapidáriem. Jen pár kilometrů směrem na západ objevíte Mohylu míru, památník bitvy u Slavkova. Tento nejproslulejší střet napoleonských válek se odehrál 2. prosince 1805.

8. Haná

Haná Park Květná zahrada Kroměříž Penzion Pohoda Luleč

Udělejte si výlet i na Hanou – nížinatou úrodnou oblast Střední Moravy. Můžete tu sice vyšplhat na pár vyšších míst například na Stráž (288 m), Jelení kopec (262 m), U kříže (260 m), Vystříbro (289 m) či Benkovský kopec (267 m), ale jinak se zde pomějí cyklisté, kteří rádi jezdí pěkně po rovince. Lidé zde žili již od nepaměti. Byly zde nalezeny pozůstatky lovců mamutů – v Mladečské jeskyni a Předmostí u Přerova. Můžete tu vidět i četná keltská oppida a mnohá slovanská hradiště. UNESCO chrání barokní sloup ve městě Olomouci a zahrady v Kroměříži. Nezapomeňte ani na Zbrašovské jeskyně s aragonitovou výzdobou, nejhlubší propast v České republice – Hranickou propast, která zároveň představuje nejhlubší sladkovodní jeskyni na světě, olomoucké syrečky neboli tvarůžky a další zajímavosti střední Moravy.S dětmi se vypravte do ZOO v Olomouci nebo na pohádkové hrady Helfštýn a Bouzov.

9. Jedovnické rybníky

Jedovnice výlet rybník Penzion Pohoda Luleč

Jedovnice jsou vám jistě známé svými rybníky. Rybník Olšovec patří mezi vyhledávaná místa pro odpočinek a rekreaci. V jeho okolí vyrostla řada chat a táborů. Kolem rybníka vede Naučná stezka Jedovnické rybníky a Rudické propadání. Stezka je zaměřena na místní biologii. Můžete si zde užít širokou paletu vodních sportů a rekreace. Dále možnost výletů do okolí Jedovnic – na své si zde přijdou zejména cyklisté. Kdo hledá klidný odpočinek a je milovníkem nedotčené přírody, toho lákají vycházky do klidové oblasti rybníků Budkovan a Dubový, přírodního parku Rakovecké údolí a okolních lesů. Celá tato oblast je dosud nedotčena civilizací, což umožňuje přežití mnoha unikátních druhů rostlin a živočichů.

10. Přírodní rezervace Rakovec a Rakovecké údolí

Rakovecké údolí Penzion Pohoda Luleč

V přírodní rezervaci a parku Rakovec najdete původní lesy s výskytem vzácných živočichů a rostlin. V údolí se objevíte také pozůstatky dvou zaniklých středověkých osad – Bystřece a Sokolí. Celý přírodní park má rozlohu 90 ha. Můžete zde vidět cenné biotopy a potkat ohrožené druhy zvířat například raka říčního, ledňáčka říčního, skorce vodního, mloka skvrnitého a čápa černého. Hojný je zde výskyt zvláště chráněného druhu bledule jarní.
Na ostrohu, který obtéká potok Rakovec, si můžete prohlédnout také hradiště Ježkovice, které pochází z nejstaršího období keltského osídlení – tedy druhé poloviny pátého až počátku čtvrtého století př. n. l.

11. Jeskyně Pekárna

Jeskyně Pekárna výlet Penzion Pohoda Luleč

Národní přírodní památka jeskyně Pekárna se proslavila nálezy pravěkých kamenných i kostěných nástrojů a rytin na zvířecích kostech. Název dostala podle tvaru chlebové pece a je tvořena 64 metrů dlouhou chodbou téměř celou osvětlenou denním světlem. Pekárna je nejvýznačnějším sídlištěm lovců sobů z období před cca 12.000 – 15.000 lety. Jeskyni dnes obývá několik druhů netopýrů a také vzácná můra osenice šedonachová. V zimním období se můžete kochat ledovou výzdobou z klasických rampouchů a z tzv. ledových „trpaslíků“ dosahujících někdy i skoro metrové výšky.

12. Bývalá Farma Bolka Polívky

Bývalá farma Bolka Polívky dnes funguje jako Farma Olšany. Přijďte vyzkoušet domácí jídla z čerstvých a sezónních surovin. Můžete se zde ubytovat a podnikat výlety do okolí či odpočívat v místní sauně.

13. Běžkování na Drahanské vrchovině

V zimě zde na vás čeká ráj běžkařů. Vyzkoušejte systém šesti na sebe navazujících okruhů, každý kolem deseti kilometrů dlouhý. Hlavní přístupové body tvoří obce Kořenec, Benešov, Suchý, Protivanov a Malé Hradisko. Navíc v celé oblasti najdete hustou síť pohostinských zařízení s lidovými cenami.

Lyžařský průvodce Drahanské vrchoviny :  www.lyzarsketrasy.cz
Drahanská vrchovina očima běžkařů: www.kamzasnehem.cz

Služby

Restaurace Ubytování Parkoviště zdarma Wi-Fi zdarma Čistotní a kamarádští mazlíčci vstup povolen Máme rádi cyklisty Výchozí bod turistické trasy Nekuřácké prostory Koupaliště

Jak se k nám dostanete

Rychlý kontakt

 • Penzion Pohoda Luleč
  Luleč 382
  683 03 Luleč
 • +420 736 473 838 ubytování
 •     Objednávky pizza 541212185
 • info@ubytovanilulec.cz
  www.ubytovani-lulec.cz